Seniorzy, którzy posiadają ciekawe doświadczenia, wspomnienia, czy też cenne spostrzeżenia, mogą opowiedzieć o nich innym.

W ramach projektu zostały nagrane wywiady z wybranymi osobami, których historie publikujemy na naszej stronie. Do tego działania zaprosiliśmy również młodsze osoby, które wzięły udział
w szkoleniu dziennikarskim, a następnie przeprowadziły wywiad z naszymi seniorami.

Do tej pory odbyło się kilkanaście  spotkań międzypokoleniowych. Zapraszamy do lektury!

---

Do tej pory odbyło się 11  spotkań międzypokoleniowych - młodzi ludzie wcielali  się w rolę dziennikarzy i przeprowadzali wywiady z seniorami.

Tematy rozmów były  bardzo różne - okres wojenny, czas PRL-u, życie szkolne i pozaszkolne, twórczość artystyczna,harcerstwo,  praca zawodowa, spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, zagadnienia psychologiczne

 • Opowieść gawędziarza i poety Apolinarego ze śląskim dialektem, o potrzebie zachowania języka rodziców, o tradycjach i swojej ciekawości innych ludzi. „Każdy człowiek ma przeżycia na ciekawą książkę.” Fragmenty jego twórczości, inspirowanej Biblią – po śląsku.....
 • Rozmowa z Czesławem, obrońcą ubogich, sekretarzem założonego na polecenie Kazimierza Świtonia Stowarzyszenia Pokrzywdzonych przez III Rzeczypospolitą, poetą, aktorem kabaretowym,  inżynierem projektantem i inicjatorem przedsięwzięć gospodarczych,działaczem społecznym, który walcząc w sądach o swoje prawa zdobył takie rozeznanie w przepisach, że od wielu lat służy pomocą prawną ludziom, których nie stać na adwokata.
 • "Jestem Lwowianinem"- przedstawia się Jan z Tychów, mimo że we Lwowie zdążył się tylko urodzić i spędzić pierwsze trzy lata swojego życia. Bardzo osobista opowieść o dzieciństwie kresowiaka przybyłego na Górny Śląsk, o tym jak ustrój komunistyczny doprowadził do rodzinnej tragedii, o spełnionych marzeniach o pływaniu na morzach, o grzechach młodości, a później luce międzypokoleniowej i niemożności zasypania jej, a także bardzo trzeźwe poglądy na życie i Śląsk. „Na Śląsku panuje matriarchat” – twierdzi między innymi.
 • Pani Maria opowiedziała  o czasach szkolnych w PRL. O zajęciach praktycznych, na których nauczyła się m.in. szyć, o poznawaniu kraju dzięki zaangażowaniu w działalność koła krajoznawczo-turystycznego, o ciągu wówczas uczniów do kultury wysokiej. „Tamte szkoły dużo mi dały.”
 • Rozmowa z Zofią z Tychów o jej dzieciństwie w czasach wczesnego PRL, ukazująca jak trudno w kilku zdaniach oddać istotę ówczesnego systemu społeczno-gospodarczego. Trudno ocenić system ze środka tego systemu. Kiedy interlokutorka próbuje wypunktować jego złe strony, mówi o tym, że w branży kulturalno-oświatowej nie było wczasów pracowniczych, jak w zakładach pracy, głosi mimochodem pochwałę systemu, w którym takie wczasy na masową skalę zakłady organizowały.Pewnych doświadczeń z tamtych lat nie sposób już chyba przekazać młodemu pokoleniu.
 • Zuzanna leciała w samolocie uprowadzonym do Berlina Zachodniego. Oprócz załogi ona jedna z pasażerów zorientowała się, co jest grane. Dolecieli szczęśliwie, a przecież jeden błąd załogi, jeden drobny incydent mógł sprowokować porywacza do odbezpieczenia granatu!
 • Pani Antonina opowiedziała fascynującą historię - o młodych latach spędzonych  w okresie wojennym....
 • Pani Aldona opowiedziała spotkaniu z Ojcem Świętym Janem Pawłem II...
 • Pani Wiesława opwiedziała o pracy wolontarystycznej w hospicjum, o  pomaganiu innym...
 • Poznamy ciekawostki dotyczące pracy zawodowej nauczycielki Pani Ireny
 • Pan Wojtek podzieli się doświadczeniami i przekonaniami płynącymi z wychowania w rodzinie wielopokoleniowej.

---

PUBLIKACJE WYWIADÓW (kliknij aby pobrać):

Internationaler Bund Polska

 

 

ASOS 2014-2020

Urząd Miasta Tychy

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com