Zakończyły się szkolenia z zakresu planowania i realizacji działań społecznych!

W ciągu kilku miesięcy seniorzy spotykali się w ramach Klubu Aktywnych omawiając rodzące się lokalne inicjatywy oraz podejmując działania, mające na celu diagnozę potrzeb seniorów oraz możliwości wdrożenia pomysłów. Wśród uczestników projektu byli również członkowie Tyskiej Rady Seniora, której zamierzeniem jest kontynuacja podjętych w projekcie działań.

Prawdopodobnie, w najbliższym czasie powstanie informator  (wkładka do gazety lokalnej) dotycząca oferty dla seniorów w mieście, a w dalszej perspektywie - kwartalnik dla seniorów.

 

Wszystkim seniorom, którzy zaangażowali się w realizację lokalnych inicjatyw, serdecznie dziękuję.

                                                                                                                                       K.Karczewska

                                                                                                                                   

W dniu 22.10.15 w Klubie Seniora w Tychach, odbyło się kolejne spotkanie seniorów z wolontariuszami z zagranicy, tym razem z Hiszpanii i z Maroko, którzy przyjechali do Polski w ramach programu wolontariatu europejskiego (EVS). Przedstawili seniorom ciekawe prezentacje na temat swoich krajów.

Wolontariuszka z Hiszpanii, Nieves Giner (studentka fizjoterapii) początkowo, w ramach programu Erasmus studiowała w Bydgoszczy. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie pracuje z niepełnosprawnymi dziećmi. Podczas spotkania w ciekawy sposób zaprezentowała swój ojczysty kraj, dzięki czemu uczestnicy mogli poznać jego najważniejsze i charakterystyczne regiony i dania. Nieves zapoznała seniorów z atrakcyjnymi widokami z takich miejsc jak Barcelona, Madryt, Santiago de Compostela, wyspa Majorka, wyspa Teneryfa oraz ciekawymi zwyczajami półwyspu pirenejskiego tj. walka na pomidory w Walencji.

Kolejny wolontariusz Mouslim Baqouffa (również student fizjoterapii) pochodzi z Maroko, ma jednak polskie korzenie, gdyż jego babcia oraz ojciec byli Polakami. Mouslim opowiedział o swoim 7- letnim pobycie we Francji, gdzie studiował i pracował.

wolontariusze evs fr hiszp 9

Obecnie pracuje w Krakowie w tym samym ośrodku co jego koleżanka Nieves z Hiszpanii. Bardzo polubił swoją pracę wolontariusza, jednak spotyka się zjawiskami, które mu przeszkadzają a są to:

- uprzedzenia rasowe, narodowościowe, religijne

- wielkie rozwarstwienie społeczne pod względem materialnym, szczególnie w Maroku

- powszechne przekupstwo.

Podczas spotkania przedstawił seniorom swój egzotyczny kraj, którego ważne cechy charakterystyczne to: Islam jako obowiązująca religia, turystyka jako ważna dziedzina gospodarki, rzemiosło, gdzie do dziś wiele produktów jest wykonywane ręcznie. Do ciekawostek można zaliczyć także następujące informacje:

- w zabytkowym mieście Fez znajduje się uniwersytet Al-Karawijjin uważany za najstarszy na świecie, bo powstały w 859 roku;

- w miastach ze względu na bardzo wąskie uliczki głównym środkiem transportu jest… muł !;

- w Moroko rosną drzewa arganowe, którego owoce są źródłem cennego oleju arganowego, a do jego produkcji wykorzystywane są kozy, które wchodzą na drzewa arganowe, zjadają ich owoce aby później wydalać ich ziarna, z których później wyciskany jest olej arganowy.

Wolontariusze posługiwali się językiem angielskim, a na j. polski tłumaczyła członkini tyskiego klubu seniora.

We wrześniu odbyło się spotkanie z wolontariuszkami z Niemiec i Portugalii.

26 listopada kolejne spotkanie!!! Serdecznie zapraszamy!

 

 

W dniu 25.06.2015 w Klubie Seniora działającym przy fundacji Internationaler Bund Polska w Tychach odbyło się spotkanie z wolontariuszkami z Azerbejdżanu i Rumunii, które w ostatnich miesiącach realizowały w naszej organizacji w Krakowie program wolontariatu europejskiego (EVS). Więcej o tym wydarzeniu można poczytać w tygodniku ,,Twoje Tychy?

http://issuu.com/tychy.pl/docs/tt_397/1?e=8576085/13849571

Do końca roku przewidujemy jeszcze kilka spotkań z wolontariuszami z różnych krajów!

Jednocześnie informujemy, że w sekretariacie Centrum Integracji Społecznej w Tychach dostępne są plakaty i ulotki informujące o wolontariacie europejskim.

Internationaler Bund Polska

 

 

ASOS 2014-2020

Urząd Miasta Tychy

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com