Witaj na stronie startowej
Gdzie i kiedy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Piotr Mazurek   
niedziela, 24 października 2010 17:23

 

 

W imieniu osób zaangazowanych w projekt "Akademia Aktywności Społecznej" pragnę podziękować serdecznie wszystkim tym, którzy uczestniczyli w projekcie

"Akademia Aktywności Społecznej" lub przyczynili się do tego, iż ten projekt mógł zaistnieć.

Koordynator projektu: Piotr Mazurek

 


 

Zapraszamy na Platformę Zdalnej Edukacji Akademii Aktywności Społecznej

https://nauka.ib-polska.pl/AAS/

Celem kursu "Młodzież w demokracji on-line" jest wprowadzenie Uczestników do zagadnień związanych z Unią Europejską, Demokracją i Organizacjami pozarządowymi (NGO), zwiększenie ich wiedzy i podniesienie kompetencji w inicjowaniu działań wpisujących się w ramy edukacji nieformalnej i akcji związanych z Programem "Młodzież w działaniu".

Zapraszamy!

 

 


Fundacja Internationaler Bund Polska zaprasza na konferencję podsumowującą projekt "Akademia Aktywności Społecznej" realizowany w ramach

 

Programu "Młodzież w działaniu".

Konferencja odbędzie się 15 września 2011 r. o godz. 18.00

w Centrum Integracji Społecznej przy ul. Edukacji 11 w Tychach.

 

Projekt "Akademia Aktywności Społecznej" realizowany w Tychach i Rudzie Śląskiej pokazał, iż w instytucjach samorządowych panuje bardzo sprzyjający klimat dla rozwoju kapitału społecznego jaki tkwi wśród młodzieży. Fundacja Internationaler Bund Polska wraz z grupami młodych osób w ramach rocznego polsko-niemieckiego projektu promowała aktywność lokalną, wolontariat, zaangażowanie młodzieży w pracę organizacji pozarządowych.

15 czerwca o godz. 18.00 w Centrum Integracji Społecznej w Tychach (CIS), przy ul. Edukacji 11, zostanie zorganizowana konferencja, na której przedstawiciele IB Polska będą się dzielili z  środowiskiem III sektora z Tychów i wszystkimi zainteresowanymi doświadczeniami przy realizacji projektów z Programu "Młodzież w działaniu".

Projekt "Akademia Aktywności Społecznej" to druga inicjatywa, realizowana w Tychach przez Fundację IB Polska. W 2010 r. grupa młodzieży tyskiej uczestniczyła w projekcie "Grasz w zielone?".

Projekt "Akademia Aktywności Społecznej" był innowacyjnym działaniem zachęcającym młodzież do aktywnego udziału w życiu swych społeczności na poziomie lokalnym oraz wspieranie form dialogu zwiększających rolę młodzieży w podejmowaniu decyzji politycznych. Czego przejawem był udział młodzieży w Akcji "Masz Głos, Masz Wybór". Nowatorskie podejście było widoczne w stworzeniu szerokiego partnerstwa w Polsce jak i Niemczech. Niemiecki partner stowarzyszenie Internationaler Bund e.V należy do jednej z największych organizacji pozarządowych na terenie Niemiec. Projekt promował udział młodych ludzi w życiu społecznym, politycznym i ekonomicznym. Stąd spotkania młodzieży odbywały się w Centrum Integracji Społecznej w Tychach, gdzie młodzież dowiadywała się niejako przy okazji co oznacza "ekonomia społeczna". Ważnym elementem projektu było współdziałanie wielokulturowe, gdyż partnerzy niemieccy pracują w obszarze wsparcia młodzieży z mniejszymi szansami, dziećmi migrantów, mniejszości narodowych i etnicznych, a także religijnych. Spotkanie młodzieży niemieckiej i polskiej oraz współdziałanie w ramach debat o polityce migracyjnej to zasadnicze tematy jakie poruszali.

W ramach projektu zostały przeprowadzone dwie gry terenowe związane z poznaniem instytucji lokalnych oraz Gra Miejska 10 września 2011 r., która była okazją do sprawdzenia w jakich obszarach życia publicznego/ społecznego można uzyskać wsparcie. Działaniem innowacyjnym w projekcie było wykorzystanie platformy e-learningowej modle, która pozwoliła dotrzeć do młodzieży mającej dostęp do Internetu niezależnie od miejsca zamieszkania.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o kontakt z organizatorami

pod nr tel. 32 219 10 10 lub też adresem e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Materiał odzwierciedla jedynie stanowisko jego autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania zawartych w nim informacji.

 


 


Zapraszamy na Platformę Zdalnej Edukacji Akademii Aktywności Społecznej

https://nauka.ib-polska.pl/AAS/

Celem kursu "Młodzież w demokracji on-line" jest wprowadzenie Uczestników do zagadnień związanych z Unią Europejską, Demokracją i Organizacjami pozarządowymi (NGO), zwiększenie ich wiedzy i podniesienie kompetencji w inicjowaniu działań wpisujących się w ramy edukacji nieformalnej i akcji związanych z Programem "Młodzież w działaniu".

Zapraszamy!

 


W zakładce ISSUU znajdziecie najnowsze materiały informacyjne. Zapraszamy do lektury :-)

 

Jeden z nich poniżej. Kliknij prezentację Puszcza oczko

 


W dniu 9 czerwca 2011r. mieliśmy przyjemność być goszczonym w Urzędzie Miasta Tychy, który udostępnił nam nieodpłatnie Salę Sesyjną Rady Miasta.

 

Kilka zdjęć z tego wydarzenia zamieszczonych jest na http://www.facebook.com/media/set/?set=a.233535950005456.84376.124533260905726

Miłego oglądania.


 

Tychy. Spotkanie dla młodzieży na temat wolontariatu

Fundacja Internationaler Bund Polska wraz z Inkubatorem Społecznej Przedsiębiorczości w Tychach zaprasza osoby zainteresowane wolontariatem na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 9 czerwca 2011 o godz. 11.00 w Tychach.

 

Fundacja Internationaler Bund Polska realizująca w ramach Programu "Młodzież w działaniu" projekt "Akademia Aktywności Społecznej" zaprasza na spotkanie związane z Europejskim Rokiem Wolontariatu 2011.

Podczas spotkania zostaną również poruszone kluczowe zagadnienia poruszone przez Europejski Tydzień Młodzieży, który trwał od 15 do 21 maja 2011r.

Spotkanie kierowane jest w szczególności do:

  • młodzieży aktywnie działającej w organizacjach pozarządowych i instytucjach publicznych,
  • młodzieży niezrzeszonej w żadnej organizacji pozarządowej, a chcącej podjąć działania w obszarze wolontariatu,
  • przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Na spotkaniu zostaną zaprezentowane możliwości, jakie stwarza wolontariat europejski oraz przedstawiona zostanie rola certyfikatów typu Youthpass.

Tematyka spotkania będzie obejmowała również:

  • zaprezentowanie portali internetowych, które zawierają wiadomości kierowane do młodzieży poszukującej informacji nt. organizacji pozarządowych,
  • przedstawienie zakresu i roli szkoleń kierowanych do młodzieży ze strony organizacji pozarządowych.

Na spotkaniu zostaną także zaprezentowane filmy z warsztatów kreatywności, jakie były przeprowadzone w ramach projektu ?Akademia Aktywności Społecznej? w Wiśle w dniach 6-10 kwietnia 2011 r. dla 20 młodzieżowych liderów. W ramach szkolenia sfinansowanego przez Program "Młodzież w działaniu" młodzież miała możliwość rozwoju własnych umiejętności interpersonalnych oraz zdolności organizacyjnych i dziennikarskich pod okiem trenerów i dziennikarza telewizyjnej stacji ogólnopolskiej.

Miejsce: Sala Sesyjna Urzędu Miasta Tychy.

Spotkanie jest realizowane w ramach projektów "Akademia Aktywności Społecznej" i "Akademia Wolontariatu".

Zgłoszenia do 7 czerwca 2011 r. pod numerem telefonu 32 776 36 36 lub e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 


 

W dniu 2 czerwca 2011 roku w ramach projektów "Akademia Aktywności Społecznej" i "Akademia Wolontariatu" odbyło się spotkanie młodzieży tyskiej i wolontariuszy EVS.

Celem spotkania było przybliżenie młodzieży tyskiej wiadomości o wolontariacie europejskim (EVS). Podczas spotkania mieliśmy możliwość poznania opinii trojga wolontariuszy, którzy na terenie Krakowa biorą udział w projektach związanych z edukacją nieformalną dzieci i młodzieży.

Spotkanie nawiązywało również do Europejskiego Roku Wolontariatu 2011, w którego Fundacja Internationaler Bund Polska bierze aktywny udział promocyjny o czym świadczą podejmowane działania oraz to, iż uzyskaliśmy jako 11 podmiot prawo do posługiwania się logiem ERW 2011. W tym momencie należy zaznaczyć, iż często wspierające nasze działania Miasto Tychy - Urząd Miasta Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia był 4 podmiotem w Polsce, który uzyskał logo ERW 2011.

Poniżej kilka zdjęcia ze spotkania z Wolontariuszami

 

 


 

W dniu 24 maja 2011 roku koordynator projektu "Akademia Aktywności Społecznej" odbył wizytę studyjną w Jugendmigrationsdienst we Frankfurcie nad Odrą (JMD - Służba ds. Młodych Migrantów) http://internationaler-bund.de/index.php?id=8156 .

JMD zajmuje się wspieraniem procesu integracji indywidualnych dla nowo przybyłych migrantów w wieku 27-12 lat. JMD oferuje szeroki wachlarz poradnictwa dla wszystkich młodych imigrantów w sytuacjach kryzysowych.

W czasie spotkania doszło do wymiany doświadczeń i poznanie zakresu obowiązków pracowników Jugendmigrationsdienst. W trakcie wizyty nawiązano kontakty, które miejmy nadzieję pozwolą na rozwinięcie współpracy między Jugendmigrationsdienst we Frankfurcie nad Odrą, a organizacjami zaangażowanymi  w realizację projektu "Akademia Aktywności Społecznej" realizowanego w ramach Programu "Młodzież w działaniu". W wizycie uczestniczyli pracownicy Fundacji Internationaler Bund Polska oraz stowarzyszeń z Jaworzna i Strzelec Opolskich.

Placówka we Frankfurcie nad Odrą jest siostrzaną placówką Jugendmigrationsdienst w Erfurcie, która jest organizacją partnerską w ramach projektu "Akademia Aktywności Społecznej".

Zdjęcia z wizyty w Jugendmigrationsdienst we Frankfurcie nad Odrą.


 

Film ?Życie ukryte w słowach? bezpłatnie w kinie Patria

Fundacja Internationaler Bund Polska, Stowarzyszenie ?Młodzi Europy? z Rudy Śląskiej oraz Młodzieżowa Rada Miasta Ruda Śląska serdecznie zapraszają na bezpłatny seans filmu ?Życie ukryte w słowach?! Seans będzie miał miejsce w czwartek, 19 maja 2011r. o godz. 17:30, w rudzkim kinie PATRIA.

Aby wejść na seans, wystarczy pobrać i wydrukować bezpłatny bilet ze strony Młodych Europy -www.me.org.pl

Pobierz bilet w formacie http://www.me.org.pl/download/biletMEslowa.pdf

(nie jest wymagane, aby bilet był wydrukowany w wersji kolorowej).

Prezentacja filmu będzie poprzedzona interesującą prelekcją wygłoszoną przez kulturoznawcę oraz politologa ? Adama Pisarek

Seans jest częścią szeroko zakrojonego projektu ?Akademia Aktywności Społecznej?, w którym bierze udział 8 organizacji pozarządowych oraz instytucji z terenu Polski oraz Niemiec. W Rudzie Śląskiej realizacji akcji podjęli się członkowie Stowarzyszenia ?Młodzi Europy? oraz Młodzieżowej Rady Miasta Ruda Śląska. Całość koordynowana jest przez Fundację ?Internationaler Bund Polska?. Projekt ?Akademia Aktywności Społecznej? jest finansowany przez Unię Europejską w ramach Programu ?Młodzież w działaniu? (akcja 1.3 ?Młodzież w Demokracji?).

W sumie w Rudzie Śląskiej odbyło się już 7 seansów filmowych, co miesiąc, aż do maja 2011 roku. Wszystkie prezentowane filmy nawiązywały do walki o demokrację i prawa, które w niej obowiązują, a których wielu ludzi jest nadal pozbawionych. Akcja ma na celu aktywizację młodzieży, pokazanie, że nigdy nie warto być biernym. Postaramy się uświadomić, że od aktywnego społeczeństwa ? a zwłaszcza aktywnej młodzieży ? bardzo wiele zależy. Spontaniczne akcje, mniej lub bardziej sformalizowane projekty oraz ? przede wszystkim ? głośne wyrażanie swoich myśli i pragnień mogą zdziałać cuda. Pokazywaliśmy, że warto walczyć o demokrację, warto walczyć o nasze prawa i lepsze jutro.

Wszystkie seanse w ramach projektu są darmowe, należy tylko pamiętać o wydrukowaniu bezpłatnej wejściówki.


Zaproszenie na SEMINARIUM INFORMACYJNE

,,WOLONTARIAT EUROPEJSKI ? NAUKA I PRZYGODA?

Fundacja Internationaler Bund Polska zaprasza przedstawicieli samorządów szkolnych z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, przedstawicieli szkolnych klubów wolontariatu a także wszystkich zainteresowanych z terenu Tychów i miast ościennych na infoseminarium poświęcone możliwościom jakie daje udział w wolontariacie europejskim.

Spotkanie odbędzie się w dniu 2 czerwca 2011r. o godz. 11.00 w siedzibie  Centrum Integracji Społecznej w Tychach ul. Edukacji 11 (2 piętro byłego internatu Zespołu Szkół Nr 5 ? wejście od strony basenu) prowadzonego przez Fundacje Internationaler Bund Polska. (mapka znajduje się na stronie www.ib-polska.pl/AAS).

Do udziału w infoseminarium zachęcamy młodzież, która:

- chce zdobyć wiedzę na temat możliwości uczestnictwa w wolontariacie zagranicznym,

- działa w szkolnych klubach wolontariusza.

European Voluntary Service (EVS) - to Akcja Programu ?Młodzież w działaniu? umożliwiająca wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich krajach Unii Europejskiej i innych krajach partnerskich programu. EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją pozaformalną.

Wolontariat może być świetnym wstępem do kariery zawodowej, sposobem na spełnienie swoich ambicji lub idealną odpowiedzią na potrzebę uczynienia czegoś bezinteresownego dla innych.

Podczas infoseminarium swoimi doświadczeniami podzielą się wolontariusze i wolontariuszki z Niemiec, Rosji, Hiszpanii i Węgier realizujący projekt wolontariatu europejskiego w Fundacji Internationaler Bund Polska w Krakowie. Spotkanie odbywa się w ramach projektu ,,Akademia Wolontariatu? finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz w ramach programu Młodzież w Działaniu - Wolontariat Europejski .

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w spotkaniu do 31.05.2011

telefonicznie: 32 219 10 10 (w godz. 7.00-15.00)

lub drogą elektroniczną: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

Poprawiony: środa, 14 grudnia 2011 21:32
Więcej…
 
Największy polski portal dla młodzieży zainteresowanej życiem społecznym.
Grupa młodych ludzi, którzy promują idee współpracy i integracji europejskiej
Stowarzyszenie Internationaler Bund (IB) w Niemczech pomaga ponad 300.000 osobom.
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
Stowarzyszenie "Morela" na Rzecz Osób Wymagających Wsparcia i Pomocy Psychologicznej.
Studenckie Koło Naukowe Linuksa i Wolnego Oprogramowania z Politechniki Śląskiej
Fundacja wspierająca inicjatywy młodzieżowe i promująca współpracę międzynarodową oraz wolontariat.
Ogólnopolska akcja mająca zaangażować mieszkańców w życie samorządowe. Pamiętaj wybory samorządowe już 21 listopada 2010r.
Jugendmigrationsdienst Erfurt - Młodzieżowe Centrum Migracyjne Erfurt (Niemcy).
Gesellschaft für Beschäftigung, Bildung und soziale Dienste des Internationalen Bundes Erfurt - Centrum Edukacyjne - przedsiębiorstwo pożytku publicznego.
JUGEND IN AKTION ist das Förderprogramm der Europäischen Union für alle jungen Menschen.
"Młodzież w działaniu" to program Unii Europejskiej wspierający uczestnictwo w kształceniu pozaszkolnym, czyli w edukacji pozaformalnej.